300673-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
e-arkivskonsulter
Referensnummer: 18/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsarkivet ansvarar för bevarandet av stadens digitala information i e-arkiv Stockholm. I samband med leverans till e-arkivet görs ett arbete för att precisera och genomföra anslutningen. Arbetet omfattar projektstyrning, kravställning och genomförande. Syftet med upphandlingen är att träffa ett rangordnat ramavtal med två leverantörer för att säkerställa tillgång på professionell kompetens och resurser i samband med anslutningar till e-arkiv Stockholm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212210 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, 72212610 Programvaruutvecklingstjänster för databas, 72212780 Programvaruutvecklingstjänster för system-, lagrings- och innehållshantering, 72212982 Programvaruutvecklingstjänster för konfigurationshantering, 72222300 IT-tjänster, 72263000 Programimplementation, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen