Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrakt avseende Layer-2 WAN med tillhörande tjänster
Referensnummer: 719/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72400000 Internettjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens fastighetsverk (SFV) avser att standardisera och bygga ut sitt WAN (Wide Area Network) för att kunna ansluta sina fastigheter till ett VPN (Virtual Private Network) på ett standardiserat och säkert sätt. SFV avser att använda en och samma leverantör av nätverksförbindelser för majoriteten av fastigheterna. Detta WAN ska levereras som en Layer-2-tjänst till SFV.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 72222300 IT-tjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen