300677-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Ekonomisystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelEkonomisystem
BeskrivningUpphandlingen omfattar ett ekonomisystem till hela Malmö stad. Ekonomisystemet ska stödja minst följande processer: Leverantörsfaktura, Kundfaktura, Internfaktura, E-handel, Redovisning och bokslut, Anläggningsredovisning, Tid och Projekt, Budget, prognos och analys. Det grundläggande ekonomisystemet ska levereras som lokal installation på plats hos Malmö stad. Gällande e-handeln accepterar Malmö stad att det ej levereras som lokal installation i det fall det ej kan uppfyllas.
Intern identifierareSTK-2024-553
Typ av förfarandeKonkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48812000 Ekonomiska informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareEkonomisystem