SGA Fastigheter AB (beställaren) avser teckna avtal med en leverantör som erbjuder en ansvarig arkitekt. Avtalet kommer att vara ett ramavtal där avrop görs för den period som beställaren kan överblicka behovet.
Beställaren genomför analys kring hur Ericsson Globe kan moderniseras i riktning mot en mer flexibel hockey- och evenemangsarena. Därtill att studera möjligheterna att bygga två träningsrinkar i Globenområdet som ska kunna nyttjas både för elit- och breddidrott.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen