300734-2022 - ResultatSverige-Filipstad: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporttjänster
Referensnummer: 2022-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transporttjänster, främst vid drift- och underhållsarbeten inom VA och Gata/park. Tjänsterna utförs inom hela kommunen med viss koncentration kring tätorten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen