Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny Reachstacker för containerhantering
Referensnummer: UH-2021-00178
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42415200 Truckar
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings Hamn AB avser att upphandla en fabriksny containertruck av typ "reachstacker" enl. specifikation i dokument Bilaga A. Teknisk kravspecifikation.
I upphandlingen ingår även ett obligatoriskt inbyte av en äldre reachstacker av typ Kalmar DRF450-65C5X med kombiok för trailerhantering årsmodell 2002. Maskinen har 26 580 drifttimmar per den 3/6 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42415200 Truckar, 34140000 Tyngre motorfordon, 42415000 Gaffeltruckar, truckar, plattformstruckar, 42415100 Lyfttruckar, 42415210 Truckar med hanteringsutrustning, 42418940 Containerlastare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen