300826-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätstationer
Referensnummer: UE-2023-0354-520
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för nätstationer för avrop vid behov under avtalstiden.
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Nätstationer 315KVA
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 31170000 Transformatorer, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31214000 Ställverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nätstationer 800-1250KVA
Del nr: 2