Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende IT-konsulter
Referensnummer: 18/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Järfällahus AB upphandlar ramavtal avseende IT-konsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72222300 IT-tjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72240000 Systemanalys och programmering, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Järfällahus har ett löpande behov av att komplettera den egna kapaciteten och kompetensen med inhyrd kapacitet och kompetens i form av IT-konsulter. Behovet omfattar såväl längre uppdrag som kortare och akuta insatser. Järfällahus har idag inte något ramavtal för IT-konsulttjänster. Upphandlingen syftar till att teckna ett ramavtal för IT-konsulttjänster med tillförlitlig leveransprecision, hög leveranskapacitet samt hög servicenivå. Järfällahus efterfrågar leverantörer som kan förse Järfällahus med erfarna och kompetenta IT-konsulter efter Järfällahus behov.