Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Request for Information (RFI) gällande Utrustning för diagnostik av CT/NG samt övrig molekylärbiologisk diagnostik
Referensnummer: RS 2020-04270
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
VGR avser påbörja upphandling av Utrustning för diagnostik av CT/NG samt övrig molekylärbiologisk diagnostik under hösten 2020 och önskar därmed göra en Request for Information (RFI). Syftet med denna RFI är att ge VGR ökad kunskap om vilka leverantörer och produkter som finns tillgängliga.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI- VGR avser påbörja upphandling av Utrustning för diagnostik av CT/NG samt övrig molekylärbiologisk diagnostik under hösten 2020. Som en del i processen bjuder VGR härmed in till produktpresentation där Ni som leverantör får möjlighet att presentera Era produkter för vår upphandlingsgrupp. Observera att detta inte utgör en anbudsförfrågan och därför inget som förpliktigar VGR till någon upphandling eller annat åtagande. Svar på denna RFI förpliktigar inte svarslämnaren att inkomma med anbud i en eventuellt kommande upphandling. Ingen ersättning utgår för deltagande i denna RFI.