300952-2022 - ResultatSverige-Pajala: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering med fjärrtransporter
Referensnummer: 2022-0711
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Pajala kommun inbjuder till anbudsgivning gällande Avfallshantering med fjärrtransporter med referensnummer 2022-0711
Avtalsperioden omfattar perioden 2022-05-01 tom 2025-04-30 med möjlighet för beställare att förlänga avtalstid i ytterligare två (2) år tom 2027-04-30
Uppdraget gäller under perioden maj-oktober men avrop resterande del av året kan förekomma.
Förlängning av avtal ska ske senast 6 månader innan avtalet upphör att gälla.
Upphandlande myndighet/Beställare
Pajala KommunSektor teknik och service984 85 PajalaOrg.nr: 212000-2718
Upphandlingsförfarande
Påskyndat Öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara oss tillhanda senast 2022-03-29 kl 23.59.
Anbud ska grunda sig på de förutsättningar och villkor som anges i förfrågnings underlaget.Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Den upphandlande myndigheten är Pajala kommun. Upphandlingen administreras av Sektor teknik och service, kommunalteknik.
Pajala kommun inbjuder till anbudsgivning gällande Avfallshantering med fjärrtransporter med referensnummer 2022-0711, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Upphandlingsobjekt
Denna upphandling avser avfallshantering med transporter av fraktionerna hushållsavfall och grovavfall för Pajala Kommun.
Avtalsperiod