2. Förfarande
Förfarande
Titel: Yttre skötsel
Beskrivning: Uppdraget avser tillsyn, skötsel och felavhjälpande underhåll. Snöröjning/ halkbekämpning, grönyteskötsel, sopning & renhållning. Uppdraget är att förse Mälarenergis olika anläggningar med utvändig skötsel anpassad till de olika årstiderna, för att inte störa eller hindra Mälarenergis verksamhet, samt för att hålla ett rent och snyggt intryck kring våra anläggningar. Uppdraget omfattar i huvudsak 235 000m2 utfördelat på våra anläggningar inom Västerås Kommun bestående av asfalt, grus, gräs, växter osv. Arbeten kan även förekomma utanför Västerås kommun rörande Mälarenergikoncernens verksamhetsområden/ anläggningar. Upphandlingen omfattar löpande behov hos Beställaren inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar m.m som kan påverka behovet och volymen. Avtal kan komma att tecknas på hela eller delar av uppdraget med en eller flera leverantörer.
Intern identifierare: 2025/16
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98341130 Fastighetsskötsel
Ytterligare klassificering (cpv): 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 77312100 Ogräsbekämpning, 77314000 Markskötsel, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000