301037-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Personalutbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbutbildning Sexuell och Reproduktiv Hälsa och Rättigheter
Referensnummer: 2.2-2299-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80511000 Personalutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS avser att upphandla framtagande av en webbutbildning om Sexuell och Reproduktiv Hälsa och Rättigheter med tillhörande skriftligt utbildningsmaterial. Som komplement till vissa avsnitt i webbutbildningen ska Leverantören anordna utbildningsträffar för ca 200 anställda inom SiS. Utbildningsträffarna ska genomföras inom hela SiS geografiska område inom en begränsad period på 4 månader. Efter dessa utbildningsträffar ska Leverantören utvärdera träffarna och utifrån resultatet av utvärderingarna anordna fortbildningsträffar inom 3-6 månader efter utbildningsträffarna.
SiS ska härefter ha möjlighet att vid behov anlita Leverantören för att hålla kompletterande utbildningar för ny personal inom SiS inom ramavtalsperioden (4 år).
Observera att SiS förutom framtagandet av webbutbildning och skriftligt utbildningsmaterial samt den inledande utbildningen och fortbildningen inte förbinder sig att beställa en viss mängd kompletterande utbildningar under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen