301080-2019 - ResultatSverige-Landskrona: Programrelaterade tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licensförsörjning inklusive konsultstöd Qlikview
Referensnummer: 2019/1250
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser licensförsörjning samt konsultstöd för Qlikview.
Upphandlingen avser licensförsörjning inklusive konsultstöd för beslutsstödsystemet QlikView. Anbudsgivaren ska tillhandahålla och leverera licenser, installation och konfiguration samt support och underhåll av QlikView till Landskrona stad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72246000 Konsulttjänster för system, 72253200 Stödtjänster för system, 72265000 Programkonfigurering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat antal användare är ca 400 standardanvändare (dokumentcal) och 30 superanvändare (usercal). Antalet användare är endast en uppskattning och kan komma att ändras över tid.
Föregående år var volymen cirka 850 000 kr. Staden lämnar ingen garanti för gällande omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 2 500 000 kr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen upphör avtalet att gälla och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
QlikView är utvecklat för att kommunicera med Stadens samtliga system. De system som hanteras specificeras under del 5 avtalsvillkor. Det åligger Anbudsgivaren att på egen bekostnad erhålla kunskap om de olika datasystemen i Landskrona stad.
Avtalstiden är ett (1) år med möjlighet att förlänga upp till tre (3) år med ett (1) år i taget. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.