See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stabilitets- och hållfasthetsprovning av belysningsstolpar, master, skyltsportaler och linspännsfästen
Beskrivning: Omfattning Upphandling avser stabilitets- och hållfasthetsprovning av belysningsstolpar, master, skyltsportaler och linspännsfästen för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Syftet med provtagningen är att säkerställa prestanda- och säkerhetskrav under olika driftsförhållanden och belastningar. För mer information om upphandlingens omfattning se upphandlingsdokumentet. Avtalsform Kommunen har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör där samtliga villkor är fastställda. Detta under förutsättning att det finns tillräckligt många kvalificerade anbud. Avtalstid Ramavtalstart beräknas till: 2026-09-01
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71335000 Tekniska undersökningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99354:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71631000 Teknisk besiktning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71632000 Teknisk provning, 71632200 Oförstörande provning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Kommunen efterfrågar option avseende provning av belysningsstolpe och mast överstigande 12 meter. Leverantören ska kunna utföra sådan provning.