301149-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Mattor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och tvätt av entrémattor
Referensnummer: V 2020/1013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39531000 Mattor
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet upphandlar en leverantör som ska tillhandahålla hyra, tvätt och byte av entrémattor inom universitets lokaler. Lunds universitet är en välbesökt myndighet och ett nav för forskning i norra Europa vilket innebär att det ställs höga estetiska krav på lokalerna och dess utformning. Det är viktigt att universitetets besökare får ett gott intryck och att våra anställda har en trevlig arbetsmiljö vilket därmed också ställer höga krav på att våra entréer och mattor ger ett inbjudande intryck.
Lunds universitet bedriver verksamhet i Lund, Malmö och Helsingborg. Det ingår i uppdraget att utföra uppdraget i samtliga av dessa områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39532000 Dörrmattor, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Lunds universitet bedriver verksamhet i Lund, Malmö och Helsingborg. Det ingår i uppdraget att utföra uppdraget i samtliga av dessa områden. Lunds universitet kommer att presentera en detaljerad leveranslista för aktuella mattor vid avtalsteckningen. Antalet mattor och leveransadresser kan komma att ändras under kommande avtalsperiod. Observera även att en adress kan ha behov av flera olika mattor.
Även bytesintervaller överenskommes med respektive leveransställe i samråd med Lunds universitet vid tecknandet av avtal. Byten av entrémattorna ska anpassas efter säsong och Lunds universitet har rätt att göra tillfälliga uppehåll i avtalet. T.ex. vissa verksamheter som är säsongsanpassade har inget mattbyte under stängningsperioder, där främst sommarmånaderna avses.