30117-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för gränskontroll
Referensnummer: A038.826/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nedanstående utrustning med tillhörande service för gränskontroll:
— Utrustning för fast installation vid/i passkur
— Utrustning för mobil användning
— Self service-kiosker
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35125110 Biometriläsare, 30233310 Fingeravtrycksläsare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det finns ett behov av att bestämmelser för gränskontroll ska tillämpas på ett enhetligt sätt av alla tredjelandsmedborgare vid EU:s yttre gränser av myndigheter som är behöriga att utöva gränskontroller. För detta har EES-förordningen tagits fram. Denna trädde officiellt i kraft den 29 december 2017 som ett led i unionens gränsförvaltningsstrategi där också vikten av detta in- och utresesystem beskrivs. På nationell nivå innebär detta att Polismyndigheten ska ta fram en helt ny verksamhetsprocess för gränskontroll. Detta för att kunna fastställa rätten till vistelse inom territoriet.
Syftet med upphandlingen är att bidra till en förbättrad förvaltning av de yttre gränserna, förhindra irreguljär invandring och underlätta hanteringen av migrationsströmmar. Målet är även att systemet i tillämpliga fall ska bidra till identifiering av personer som inte uppfyller villkoren för längden på den tillåtna vistelsen på medlemstanternas territorium. Dessutom är syftet att systemet ska bidra till att terroristbrott och andra grova brott förebyggs, förhindras, upptäcks och utreds.
För att säkerställa att ovan behov och mål tillfredställs avser Polismyndigheten att upphandla:
Upphandlingen avser endast sådan utrustning som används vid gränskontroller. Utrustning för mobil användning kan även komma att användas för att utfärda sjömansviseringar, om utrustningen möjliggör det. Utrustning för fast installation kan även komma att användas för installation i bil, om utrustningen möjliggör det, som ett komplement till utrustning för mobil användning.
Kontraktsföremålet beskrivs utförligt av övrig upphandlingsdokumentation.