Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter - Markarkitekt, Markkonsult, Geoteknik
Referensnummer: 2021/2706
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Teknikska konsulttjänster inom området Mark
Ramavtalet kommer att omfatta tekniska konsulttjänster för projektering, utredning och planering vid om-, ny- och tillbyggnationer samt planerat underhåll eller delarbeten inom följande projektörs-/konsultområden inom Ramavtalsområde: Landskapsarkitekt, Markkonsult, Geoteknik, hydrogeoteknik
Karlshamn Kommun gör denna upphandling tillsammans med Karlshamn Hamn, Karlshamn Bostäder, Karlshamn fastigheter samt Väst Blekinge Miljö.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71351210 Geofysiska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen