301274-2019 - ÄndringSverige-Höganäs: Städning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städservice 2019
Referensnummer: 19/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Höganäs kommun inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbud avseende städtjänster, i enlighet med detta förfrågningsunderlag. Uppdraget omfattar städning med tillkommande kringtjänster till lokaler inom kommunens verksamheter. Anbud kan lämnas på ett av eller på de båda geografiska områdena, öster och väster.
Upphandlingen genomförs som ett Öppet förfarande enligt de förutsättningar som ges i lag (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU) och angränsande regelverk. Samtliga villkor för deltagande i upphandlingen och vad som ska ligga till grund för avtalet mellan beställare och vinnande anbudsgivare framgår av detta förfrågningsunderlag.
Målsättningen med städningen är att upprätthålla en hög städkvalitet så att verksamheterna kan bedrivas i en representativ, ren och trivsam inre miljö.
Vänligen notera möjligheten att besöka de städobjekt där entreprenaden ska utföras, se punkt "Anbudsgivning, visning före anbudsgivning"