301308-2022 - ResultatSverige-Borås: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: 21/59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE har ca 30 anläggningar på 22 orter i Sverige, som skall ha bastjänst, utöver detta kan vissa
anläggningar också vilja komplettera med anläggningsspecifika personella- eller tilläggstjänster.
RISE finns på ytterligare orter där bastjänsterna inte skall implementeras men där tilläggstjänster kan
vara aktuella.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med denna upphandling söker Research Institutes of Sweden – RISE, en partner som levererar de bevaknings- och säkerhetstjänster som krävs för att skydda personal, verksamhet, kunder samt
varumärke. Den strävan som RISE har när det kommer till bevaknings- och säkerhetstjänster är att endast ha en leverantör för de verksamheter som finns inom Sverige.