301314-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Allmän organisationsrådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fortbildning av rådgivare inom korta livsmedelskedjor och lokala marknader
Referensnummer: 3.2.11-21219/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411000 Allmän organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på fortbildning av rådgivare inom korta livsmedelskedjor och lokala marknader.
Rådgivarnas kunder ska vara företag som är verksamma inom livsmedelsproduktion och förädling, samt försäljning och distribution av lokala livsmedel. Fortbildningen ska öka rådgivarnas förmåga att ge råd om hur företag med livsmedelsproduktion och förädling kan verka inom en kortare livsmedelskedja eller lokala marknader med bibehållen eller förbättrad lönsamhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80521000 Utbildningsprogram, 80522000 Utbildningsseminarier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fortbildningen ska bidra till att rådgivare i Sverige ska kunna coacha, engagera, förmedla ny kunskap och bidra till innovation inom livsmedelsproduktion och dess försäljning. Aktiviteterna kan innehålla fortbildning inom småskalig livsmedelsförädling, företagsledning, marknadskunskap, varumärkesbildning, logistik och distribution, företags- och affärsutveckling, företags- och produktpresentation, lagerhållning, digitalisering och direktförsäljning. Fortbildningen kan också avse företagens samarbetsstrukturer och organisering av den gemensamma kommersiella verksamheten.
Jordbruksverket har ansvar för genomförande av fortbildning av rådgivare inom landsbygdsprogrammet och finansieras av Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling.
Budget för upphandlingen
Budgeten för upphandlingen är totalt 4 480 000 SEK.