301328-2023 - ÄndringSverige-Falun: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mora lasarett, ny avfallscentral, kyl- och värmeförsörjning
Referensnummer: RS 2023/703
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden  avser att tillskapa lokaler för en ny avfallscentral för Mora lasarett samt säkerställa produktion av kyla till lasarettet i och med byggnation av en kylcentral och att säkerställa värmeproduktion till lasarettet i form av en ny oljepanna i befintlig panncentral.