301379-2016 - ResultatSverige-Karlskrona: Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Resebyråtjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 3:
`Flygtransport av passagerare och gods, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlskrona.
Upphandlande myndigheter är: Karlskrona kommun, AB Karlskrona Moderbolag, AB Karlskronahem, Affärsverken Karlskrona AB, Affärsverken Energi AB, Affärsverken Elnät AB, Kruthusen Företagsfastigheter AB, Utveckling i Karlskrona AB, Räddningstjänsten Östra Blekinge, Blekinge museum, Kommunalförbundet Sydarkivera, Region Bleking (t.o.m 31.12.2018).
Nuts-kodSE221 Blekinge län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens behov av reseadministrativa tjänster inom Sverige och utomlands. Avtalet omfattar bland annat bokning av tjänsteresor med tåg, flyg, marktransport, hyrbilar, buss, båt och hotell. Resebyrån ska erbjuda en fullservicetjänst omfattande bokning av resor, gruppresor, transportmedel och hotell. I uppdraget ingår även kringtjänster.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer, 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster, 63515000 Resetjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.