301380-2016 - ResultatSverige-Karlskrona: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Byggservice.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlskrona.
Karlskrona kommun förvaltar ett fastighetsbestånd på ca 308 000 m² fördelat på skolor, daghem, idrottsanläggningar, offentliga lokaler, äldre-, social- samt handikappboende. Inhyrda i externa fastigheter ca 140 000 m² där ett visst ansvar ingår. Kruthusen Företagsfastigheter äger och förvaltar ett fastighetsbestånd på ca 85 000 m² bl.a. större delen av Campus Gräsvik inkl. Blekinge Tekniska Högskola, industrihotell Gullbernavägen samt industriområde Torskors.
Nuts-kodSE221 Blekinge län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar byggservice och avser underhållsarbeten, reparationer, ombyggnad/tillbyggnad i befintliga fastigheter. Beställare är Karlskrona kommun och Kruthusens Företagsfastigheter AB.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50000000 Reparation och underhåll, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.