301442-2021 - PlaneringSverige-Boden: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmateriel
Referensnummer: FM2020-8471
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sjukvårdsmateriel till Försvarsmakten (samt avropsberättigade parter).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33141110 Förbandsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen