301461-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Åmål: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diskrumsprodukter
Referensnummer: UH-2020-53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda, Mellerud, Åmål och Säffle kommun bjuder in för att lämna anbud på diskrumsprodukter så som maskindiskmedel, torkmedel, doseringsutrustning m.m. för successiva avrop till kommunernas produktions- och mottagningskök. Upphandlingen omfattar även service och funktionskontroll av doseringsutrustning. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal med en leverantör, där beställaren avropar vid behov. Beställarna köper diskrumsprodukter för ca 800 TSEK/år. Beställaren förbinder sig inte att utta en viss volym under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 350 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel, 39832000 Diskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maskindiskmedel med tillhörande utrustning och div.städredskap för kök.