301476-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Läkemedelsskåp och digitala lås 2.0
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLäkemedelsskåp och digitala lås 2.0
BeskrivningLeverantören åtar sig ett helhetsansvar för upphandlande myndighetens behov av läkemedelsskåp, digitala lås och system med tillhörande tjänster. Uppdraget avser leverans av hårdvara, reservdelar, mjukvara (licenser) samt tillhörande tjänster såsom införandeprojekt, driftsättning av systemlösning, service och support. I uppdraget ingår även övervakning av systemets status och funktion. Upphandlande myndighet ska kunna logga in och kontrollera/bevaka systemet. Vidare ska upphandlande myndighet kunna följa Leverantörens ärenden avseende de digitala låsen via Leverantörens webbaserade ärendehanteringssystem. Uppdraget omfattar fyra (4) kategorier av skåp och en kategori digitala lås: Läkemedelsskåp för brukare i särskilt boende och trygghetsboende Portabelt läkemedelsskåp för brukare i ordinärt boende Läkemedelsskåp för narkotikaklassade läkemedel Akutskåp för sjuksköterska Digitalt lås Alla krav som uppfylls ska ingå till fullo i leveransen, det får inte för kunden uppkomma några extra kostnader. Leverans anses uppfyllda när samtliga krav i upphandlingsdokumenten är levererad till upphandlande myndighet. För fullständig kravspecifikation hänvisas till bifogade bilagor.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92525:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd