Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturbruk - inriktning Trädgård
Referensnummer: Af-2018/0011 9140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser att möta arbetsmarknadens behov inom trädgårdsnäringen. Utbildningen innehåller nödvändiga ämnesområden och praktiska utbildningsmoment för att deltagaren efter genomförd utbildning ska kunna bli anställningsbar inom trädgårdsnäringen inom en eller flera av följande inriktningar: Skötsel och förvaltning av utemiljöer, Trädgårdsodling (friland/växthus), Trädgårdsanläggning och/eller Trädgårdstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen