301504-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Tjänster på elområdet
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektentreprenader avseende elnätstjänster
Referensnummer: 18/00200
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Detta är en ansökningsinbjudan för entreprenörer att ansöka om att få lämna anbud i Kraftringen Nät ABs kommande upphandling av Projektentreprenader avseende elnätstjänster inom spänningsområde 0,4 - 145 kV.
Beskrivning av Kraftringen Nät AB
Kraftringen Nät AB ingår i Kraftringen Energi AB (publ). Kraftringen Energi AB (publ) är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen Energi AB (publ) har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se
Ej kvalificerade ansökande
Ansökande bolag som ej kvalificerar sig vidare för anbudslämning, kommer att bli informerade på den mejladress som är angiven i TendSign.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen