Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - system för multiremiss och analyskatalog
Referensnummer: HSN 2023/417
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett system som används för multiremiss och analyskatalog och som understödjer att remisser kommer att distribueras till rätt laboratoriedisciplin (LIS i form av WWlab respektive Prosang).
I detta avtal ska ingå system, integrationer samt införande.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48180000 Medicinsk programvara, 48461000 Programvara för analys eller forskning, 48810000 Informationssystem, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Gotland har för avsikt, efter genomförandet av en enstegsupphandling utan föregående annonsering och efter denna frivilliga förhandsinsyn, att ingå avtal med COMPUGROUP MEDICAL LAB AB gällande systemet Analytix.