301556-2020 - PlaneringSverige-Malmö: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons Licenspartner till Malmö stad
Referensnummer: STK-2020-335
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Den kommande ramavtalsupphandlingen ska leda till ett avtal om partnerskap för rådgivning och licenshantering med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 365 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22456000 Licenser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser partnerskap för licenshantering där partnern ska tillhandahålla: 1) Rådgivning och förhandlingsstöd kring licenser, 2) SAM-tjänst samt 3) Tjänster och tillhandahållande av licenser.
Upphandlingen beräknas annonseras fredagen den 2020-07-03 och sista anbudsdag är preliminärt satt till 2020-09-08.