Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt mat- och kaffebröd 2021
Referensnummer: Kst 2020/71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens behov av färskt mat- och kaffebröd. Främst avser avtalet leverans 5 dagar i veckan till kommunens samtliga verksamheter. Vid enstaka fall ska även leverans kunna ske på lördagar och söndagar.
Avtalet omfattar olika sorters matbröd samt olika sorters kaffebröd så som exempelvis tårtor, bakelser, kakor, m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15811000 Brödprodukter, 15811100 Bröd, 15812000 Bakverk och kakor, 15812100 Bakverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen