301622-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Mötes- och konferenstjänster på hotell
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dagkonferenser och möteslokaler i Landskrona kommun
Referensnummer: 2023/816
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett ramavtal för konferens- och möteslokaler för löpande avrop och leveranser under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ett ramavtal för Konferenser och möteslokaler i Landskrona för löpande avrop och leveranser under avtalsperioden. Kommunen kommer teckna avtal med samtliga anbudsgivare som uppfyller de obligatoriska kraven. I avropen kan pris vara det enda objektiva villkoret eller ett av flera objektiva villkor.
Kommunen har behov av konferenstjänster inom Landskronas kommun med anledning av brist på konferensrum i kommunens egna lokaler. År 2021 var volymen ca 2 600 000 SEK och år 2022 var volymen ca 3 500 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 16 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Ramavtalet avser gälla under 4 år. Från det att ramavtalet har löpt i 18 månader, kan Landskrona stad komma att säga upp ramavtalet med 6 månaders uppsägningstid. När ramavtalet löpt i 4 år löper det ut utan föregående uppsägning. Planerad avtalsstart är 2023-08-01Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet om upphandlingen blir föremål för rättslig prövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad. UM (Upphandlande Myndighet) kan vara hänvisad till att använda sig av anvisade leverantörer alternativt göra separat upphandling vid större evenemang.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet bedrivs i egen regi då staden äger egna konferenslokaler. Ramavtalet är att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.