301627-2023 - ResultatSverige-Linköping: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallstjänster - källsorterat verksamhetsavfall
Referensnummer: LiU-2022-01664
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet (LiU) bjuder in till anbudsgivning avseende avfallstjänster. Upphandlingen avser tecknande av ramavtal för LiU:s behov av avfallstjänster för källsorterat verksamhetsavfall som uppkommer i universitetets verksamheter på Campus Valla och på Sandbäcksgatan i Linköping samt i Norrköping. Tjänsterna omfattar hämtning, lastning och transport (bortforsling) samt omhändertagande av LiU:s källsorterade verksamhetsavfall. Vidare omfattas hyra av vissa typer av avfallskärl. Ramavtal avses att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tecknande av ramavtal för LiU:s behov av avfallstjänster för källsorterat verksamhetsavfall som uppkommer i universitetets verksamheter på Campus Valla och på Sandbäcksgatan i Linköping samt i Norrköping. Tjänsterna omfattar hämtning, lastning och transport (bortforsling) samt omhändertagande av LiU:s källsorterade verksamhetsavfall. Vidare omfattas hyra av vissa typer av avfallskärl. Ramavtal avses att tecknas med en (1) leverantör.
Brännbart avfall (hushållsavfall) och matavfall omfattas inte av denna upphandling utan tas om hand av den kommunala leverantören för respektive hämtställe. För fraktioner av farligt avfall och specialavfall som inte omnämns specifikt i avsnitt 2.2.5 Avfallsfraktioner i upphandlingsdokumentet, har LiU tecknat separata avtal avseende Campus Valla (Linköping) och Campus Norrköping. Allt avfall som uppkommer från LiU:s verksamheter i Region Östergötlands lokaler på Campus US i Linköping och från verksamheten vid Campus Lidingö omfattas inte heller av denna upphandling.
Målbild
LiU bedriver ett aktivt miljöarbete i syfte att bidra till en hållbar utveckling. Universitetet har miljömål för områdena ökad kunskap om och handlingskraft för hållbar utveckling, begränsad klimatpåverkan, effektiviserad naturresursanvändning och minimerad spridning av skadliga ämnen. Det innebär bl a arbete med att minska miljöbelastningen från avfall genom ökad återvinning och mer cirkulära materialflöden. Det sker t ex genom miljökrav vid upphandling, minskade inköp av engångsmaterial, miljömedvetet produktval, återbruk och källsortering. Målområdena berör all verksamhet som bedrivs vid universitetet.
Leverantören och dess underleverantör/er ska medverka till att LiU:s mål och åtaganden enligt ovan uppnås. Leverantören ska vara en professionell aktör med stor branschkunskap inom avfall, källsortering och miljö. Det innebär att leverantören ska kunna bidra med sin expertkunskap kring avfall och källsortering och tillsammans med LiU nå en kostnadseffektiv och miljömässigt hållbar hantering av LiU:s verksamhetsavfall.
En mer detaljerad beskrivning av aktuella avfallsfraktioner, tjänsterna och kravställningen framgår av kapitel 2, Kravspecifikation.