301645-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Evenemang
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internationella Hackathon tjänster
Referensnummer: 08976/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79952000 Evenemang
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ramavtal för Internationella Hackathon tjänster. Ett Hackathon är en innovationstävling där deltagare kallade hackare samlas under en kort period, ofta mellan 24-48 timmar, för att arbeta tillsammans i team. Målet är att skapa nya digitala lösningar, ofta med hjälp av öppna data. Före Hackathonets start skapas utmaningar inom det område hackathonet har som fokus, och dessa utmaningar är ofta formulerade som en
fråga. Alla teamen som tävlar i Hackathonet väljer först en utmaning, som de sedan arbetar med under Hackathonet. Målet är att hitta en digital lösning till utmaningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation, 72212520 Programvaruutvecklingstjänster för multimedia, 72212930 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning och underhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen