Huvudsaklig CPV-kod 65000000 El-, vatten- och energiverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Som systemansvarig myndighet har Svenska kraftnät ansvaret för att kraftsystemet alltid kan hantera störningar och snabbt återställa de automatiska frekvensstyrda reserverna. Under vintern kan det tillfälligt uppstå situationer då prognosen för elförbrukningen överstiger tillgänglig produktion av el. I dessa situationer räcker de tillgängliga resurserna eventuellt inte till och Svenska kraftnät måste då ta till reserver som handlats upp i förväg. Effektreserven ska finnas tillgänglig 16.11.2019 - 15.3.2020 och ska totalt innehålla 750 MW, varav minst 25 % ska vara förbrukningsreduktion. Upphandlingen avser behovet av effekt i Svenska kraftnäts Effektreserv förbrukningsreduktion under vintern 2019 - 2020. Avtal kommer att tecknas med en eller flera leverantörer för att täcka det totala behovet om cirka 188 MW. Notera att Svenska kraftnät i upphandlingen endast kommer efterfråga anbud som omfattar effektreglering från anläggningar som är geografiskt belägna inom Elområdena SE 3 eller SE 4.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Effektreserv genom förbrukningsreduktion om ca 188 MW.