30171-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Släckt kalk
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalk och Kalkstensmjöl.
Referensnummer: 1002887030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24213000 Släckt kalk
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av släckt kalk och kalkstensmjöl till Vattenfall AB Heat Swedens anläggningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Släckt teknisk kalk Nyköping, specialprodukt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24213000 Släckt kalk, 44920000 Kalksten, gips och krita
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Släckt teknisk kalk övriga anläggningar, Jordbro, Uppsala, Stenungssund och Ringhals
Del nr: 2
Pris Kalkstensmjöl Uppsala
Del nr: 3