301746-2019 - PlaneringSverige-Kristianstad: Kollektivtrafik med tåg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafik- och underhållsavtal för tågsystem 3
Referensnummer: 217/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tågsystem 3 är en ny tågsatsning för sträckan Helsingborg – Köpenhamn. System 3 är ett led i satsningen att nå Skånetrafikens övergripande mål om fler och nöjdare kunder samt fördubblad marknadsandel. Skånetrafiken vill erbjuda kunderna utökad kapacitet och uppfylla kundens behov av komfort, enkelhet och service längs hela resan. Upphandlingen omfattar trafik (drift) och underhåll med trafikstart i december 2022. Tilldelning beräknas preliminärt att ske i juni 2021.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)