301900-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagningsmaterial inkl. vacuumrör
Referensnummer: VF2020-00043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av vanligt förekommande förbrukningsartiklar för provtagning.
Kanyl/kanyl förmonterad/vakuumrör, Lansett, Provrör för uppsamling av kapillärblod, provtagningsset, provtagningspinnare etc etc.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-00043 Provtagningsmaterial inkl. vacuumrör.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar bla. följande produktgrupper:
50 Kanyl/kanyl förmonterad/vakuumrör
51 Vakuumrör för speciella analyser
52 Vakuumrör koagulation
53 Vaccumrör för EDTA/CSV prov
54 Provrör för uppsamling av kapillärblod
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:20 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.5.2021. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 30.4.2023
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning, 33141900 Blodlansetter, 33192500 Provrör, 33696200 Blodprovsreagenser, 33696500 Laboratoriereagenser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kanyl/kanyl förmonterad/vakuumrör, lansett, provrör för uppsamling av kapillärblod, provtagningsset, provtagningspinnare etc etc.
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-00043 Provtagningsmaterial inkl. vacuumrör
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
55 Silikonpasta för kapillärprovtagning
56 Microcaps
57 Droppstift
58 Urinprovtagning
59 Lansett
60 Lansett för pricktest
61 Blodvagga
62 Blödningssnitt
63 Salivprovtagning
64 Provtagning luftvägar
65 Provtagningsset gonorré
66 Provtagningsset nasofarynx
67 Provtagningsset fast för bakterier
68 Provtagningsset flytande för bakterier
69 Provtagningsset flytande nasofarynx
70 Provtagningsset virus
71 Provtagningsset för TBC
72 Provtagningspinne allmän
73 Provtagningspinne nasofarynx
74 Transporthylsa för provtagningsset
75 Tillbehör odlingsflaskor
76 Provtagning clamydia
77 Spruta blodgas
78 Ställ B-SR
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 20 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.