2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift- och underhållskemikalier
Beskrivning: Upphandlingen avser ett kravställt sortiment av drift- och underhållskemikalier för återkommande underhåll och service inom professionellt bruk, såsom fastighetsunderhåll, installationer och reparationer. Sortimentet är begränsat till produkter som ingår i fastställd prislista och kan exempelvis omfatta, men är inte begränsat till, lim, fogmassor, märkspray, smörjspray, silikon samt lås- och smörjoljor. AvgränsningarAvtalet omfattar inte drift- och underhållskemikalier avsedda för bad- och VA‑anläggningar, maskindiskmedel eller kemtekniska kemikalier (rengöringsprodukter), fordonkemikalier, fordonsoljor/ motoroljor eller liknande produktområden. För dessa produktområden finns separata avtal.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130438:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter