301921-2018 - PlaneringSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster Region Syd
Referensnummer: A273.506/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Polismyndighetens behov av hyresgästs-anpassningar (byggtjänster) innefattande reparationer, om- och tillbyggnadsarbeten och övrig byggverksamhet i polisområde syd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Polismyndigheten avser teckna ramavtal med tre (3) totalentreprenörer per ramavtalsområde (5 områden) under förutsättning att så många uppfyller ställda krav.
För ramavtalet avses avropsordning enligt rangordningsprincipen att gälla i första hand och förnyad konkurrensutsättning i andra hand.
Ramavtalets totala värde för samtliga områden, inklusive förlängningsoptionerna, beräknas uppgå till ca 35 000 000 SEK. Det lämnas dock inga volymgarantier.