2. Förfarande
Förfarande
Titel: Flyttjänster
Beskrivning: Region Hallands verksamhet är under ständig förändring. Genom omorganisationer, förändrad lagstiftning och samverkansprojekt flyttar verksamheter både inom befintliga byggnader men även mellan byggnader och mellan orter. I samband med renoveringar av byggnader behöver verksamheter omdisponeras under pågående verksamhet. Vid dessa tillfällen behöver verksamheten professionell hjälp med allt från packning och emballering till flyttning och uppackning. I förekommande fall ingår i dessa uppdrag även flytt av säkerhetsklassat material och utrustning vilket medför att Regionen ställer höga krav på professionellt utförande av tjänsten och noggrann kontroll av den personal som handhar uppdraget. Målet med denna upphandling är att den ska leda till goda möjligheter för Region Halland att kunna erhålla flyttjänster med en hög kvalitet till en attraktiv kostnad.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98300000 Diverse tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123110:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 98390000 Andra tjänster, 98392000 Omlokalisering