302005-2019 - ResultatSverige-Falkenberg: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av äldreboende, Arvidstorp 1:41 Solhaga
Referensnummer: 18/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar tillbyggnad av befintligt äldreboende med totalt 45 st. nya boenderum, avdelningskök, allrum och personaldelar. Detta är fördelat på 3 våningsplan.
Entreprenaden innefattar även tillbyggnad av storkök samt ombyggnad av allmännytor inom befintlig byggnad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillbyggnaden omfattar 5231 m2 BTA.
I entreprenaden ingår Bygg-, Mark- El-, Hiss, VS, Luft, Sprinler och styrarbeten.
Entreprenaden kommer delas upp i två delar där tillbyggnad av boendedelar, storkök och ombyggnad av befintlig källare samt installation av reservkraft utgör del 1.
Del 2 innefattar ombyggnader inom adimistrativa delar inom befintligt äldreboende.
Del 3 innefattar ombyggnad av befintligt storkök.
Driftsättning, injusteringar samt OVK ska utföras efter respektive del.