302018-2022 - ÄndringSverige-Aneby: Byggteknisk ledning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult - Byggprojektledare
Referensnummer: KS2022-128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar projektledning av byggentreprenader och installationer. I uppdraget ingår rådgivning, planering, ledning och samordning av kommunens olika entreprenadprojekt.
Omfattning
Aneby kommun upphandlar ett ramavtal avseende erfaren byggprojektledare för utförande av bland annat projektledning och rådgivning vid genomförande av entreprenader hos Aneby kommun.
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 600.000kr. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre mot det uppskattade värdet och några garanterade volymer lämnas inte.
Takvolymen för avtalet är dock, inklusive eventuella förlängningar, 750.000kr. Vid uppnådd takvolym saknar avtalet verkan. För Köparens rätt till förtida uppsägning vid uppnådd takvolym se 6.1.37 Förtida uppsägning