302097-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Eskilstuna: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IN-IN21-0525 Forskningssystem och projektdatabas för forskningsstudier
Referensnummer: IN-IN21-0525
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland och Sörmland är i ett skede där nytt avtal kring forskningshanteringssystem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48461000 Programvara för analys eller forskning, 48610000 Databassystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förhandsinsynen avser ett forskningsansökningssystem och en projektdatabas för forskningsstudier. I nuläget använder Region Sörmland Researchweb ansökningssystem och projektdatabas CRIS. Region Västmanland har samma situation.