Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av särskilt boende Nya Nyhamnsgården
Referensnummer: KS/2022/1242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215212 Byggnation av ålderdomshem
II.1.4.
Kort beskrivning
Höganäs kommun bjuder in till upphandling av Nya Nyhamnsgården, ett särskilt boende i Nyhamsläge.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 145 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45215212 Byggnation av ålderdomshem, 45215213 Byggnation av vårdhem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den nya byggnaden kommer att innehålla 60 stycken boenderum fördelat på 6 st avdelningar, tillagningskök, gemensamma-, administrativa- och tekniska utrymmen. BTA ca 5 000 kvm.