See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Snöröjning och halkbekämpning Falun
Beskrivning: Vinterväghållning inom gatunätet och cykelvägsnätet i Falu kommun tätort. Upphandlingen omfattar flera grupper av maskiner/fordon med respektive utan beredskapsersättning, se inledning i upphandlingsunderlaget. Anbudsgivare kan lämna anbud för en eller flera maskiner/fordon. Avtalet omfattar resurser för vinterväghållning på kommunala gator och vägar under arbetsledning av Falu kommuns personal.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Grupp 1.1
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Pris per timme för 2 st Maskiner komplett utrustad för sopning och kemisk halkbekämpning, s k sopsaltning, inklusive förare, vinterdäck och utrustning. I utrustningen ska följande ingå: Frontmonterad sopvals 2,5-3,0 m och saltlake-/vätskespridare krävs med volym: 1000-1500 liter, arbetsbredd: 2,5-3,5 mm, spridningsmängd 10-60 g/m3. Maskinvikt 4-9 ton. Max total fordonshöjd: 2,4 meter. Godkänd för vägtrafik. Transporthastighet: 25-50 km/h (22.1513). Med beredskapsersättning på 100 000 SEK/år.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Grupp 1.2
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Grupp 1.3--1.7
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Grupp 1.8 -- 1.9
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Grupp 1.10 -- 1.11
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Grupp 1.12 -- 1.20
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Grupp 1.21
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Grupp 1.22
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Grupp 1.23 -- 1.24
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Grupp 2.1
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Grupp 2.2
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Grupp 2.3
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Grupp 2.4
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Grupp 2.5 -- 2.7
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Grupp 2.8 -- 2.16
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Grupp 2.17 -- 2.18
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107850:Lot:16