302138-2016 - ResultatSverige-Karlshamn: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter.
Referensnummer: UH-2016-28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Transporter av mat från vissa av kommunens tillagningskök ut till övriga verksamheter enligt bifogat körschema.
Transporterna omfattar leveranser av såväl varm- som kall mat samt hämtning av tomemballage.
Kommunen efterfrågar mattransporter av hög kvalitet som säkerställer livsmedlens fullgodhet och som främjar arbetsmiljön för personal i alla led.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen