302177-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Learning Management System
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Learning Management System
Beskrivning: Skolverket avser att upphandla en lärplattform (Learning Management System, LMS) för produktion, publicering, administration och uppföljning av utbildningar och läraktiviteter för såväl interna som externa målgrupper. Upphandlingen omfattar införande av plattformen inklusive stegvis migrering från befintliga system, integrationer med angränsande verksamhetssystem, utbildning, support och övriga tillhörande tjänster. Den upphandlade lösningen ska utgöra en sammanhållen digital lärmiljö för myndighetens kompetensutvecklingsinsatser.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001