302219-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av bilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilglas
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50112000 Reparation och underhåll av bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad Leasing AB (GSL) har för avsikt att upphandla bilglas samt montering av bilglas med tillhörande tjänster till B-klassade fordon och lätta lastbilar (Produkten). GSL ansvarar för driften av en stor del av Göteborgs Stads fordonsflotta och har tidigare år haft c:a 200 ärenden gällande bilglas och montering av dessa per år, till ett värde om c:a 850 000 kr per år under maximalt fyra år.
GSL är specialister på att samordna Göteborgs Stad fordon och transportlösningar till förvaltningar och bolag i syfte att skapa en ren och trafiksäker stad. GSL:s verksamhet präglas av krav på hög effektivitet. Därför ställs höga krav på Produktens kvalité, funktion och försörjningssäkerhet.
GSL inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag med därtill hörande handlingar och upphandlingsdokument inklusive avtal (Förfrågningsunderlaget) avseende bilglas och montering av dessa på fordon inom Göteborgs Stad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50112100 Reparation av bilar, 50112120 Vindrutebyten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs Stad Leasing AB (GSL) har för avsikt att upphandla bilglas samt montering av bilglas med
Tillhörande tjänster till B-klassade fordon och lätta lastbilar (Produkten).
GSL ansvarar för driften av en stor del av Göteborgs Stads fordonsflotta ochhar tidigare år haft c:a 200 ärenden gällande bilglas och montering av dessa
Per år, till ett värde om c:a 850 000 kr per år under maximalt fyra år.
GSL är specialister på att samordna Göteborgs Stad fordonoch transportlösningar till förvaltningar och bolag i syfte att skapa en ren
Och trafiksäker stad. GSL:s verksamhet präglas av krav på hög effektivitet.
Därför ställs höga krav på Produktens kvalité, funktion och försörjningssäkerhet.
GSL inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med
Detta förfrågningsunderlag med därtill hörande handlingar och upphandlingsdokument
Inklusive avtal (Förfrågningsunderlaget) avseende bilglas och montering av
Dessa på fordon inom Göteborgs Stad.
Göteborgs Stads Leasing AB, org. nr. 556442-1726, Box 1086, 405 23 Göteborg
Upphandlingen genomförs som ett öppet upphandlingsförfarande enligt 6 kap. 2 § Lag
(2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) då upphandlingen beräknas överstiga
Tröskelvärdena enligt 5 kap. LOU.
Frågor angående tekniska krav m.m. besvaras via TendSign av Mats Pervik, Göteborgs Stad Leasing AB
Upphandlingsfrågor besvaras via TendSign av Patric Pedersen, Göteborgs Stad Leasing AB Frågor rörande TendSign besvaras av TendSign support på tendsignsupport@visma.com, vardagar kl. 07.00 – 17.00. Observera att frågor rörande upphandlingen endast besvaras av i Förfrågningsunderlaget angivna personer hos GSK och GSL.