302228-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänster inom Operativ Design
Referensnummer: 2019-0059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Svenska Spels behov av externa tjänster inom Operativ Design. Inom ramen för upphandlingen har Svenska Spel definierat tre olika områden med olika kompetenskrav för att komma åt olika delar av designprocessen/designarbetet.
Följande områden ingår i Upphandlingen och kompetenser inom dessa, i enlighet med de krav som uppställs, ska kunna erbjudas vid framtida avrop:
— Visuell UI Design/Art Direction
— UX/Interaktion
— Service Design/Research